MPs by Year Group   Constitution   MP Duties   About Us   Photo Gallery
 
Full MP Details
 

Dery, P. Ambrose

Constituency: Lawra/Nandom
Region: Upper West Region
Party: NPP
Occupation/Profession: Lawyers
Parliamentary Seat: minority

Date of Birth: August 23, 1956
Hometown: Kokoligu-Nandom, Upper West Region
Highest Education: LLB (UG) 1980, BL(GSL) 1982
Last Employment: Senior Partner, Dery and Co (Barristers and Solicitors); Dep Minister of Justice & AG, May 2003-Feb. 2005; UW Reg. Minister, Feb. 2005-Sept 2007; Minister of State, Sept 2007- Dec. 2008
Marital Status: Married (with one child)
Religion: Christianity (Catholic)
Votes Obtained: 14,742 votes out of the 31,314 valid votes cast = 47.1%

Info. not yet available.

No news currently available

Currently no Photos available

© Copyright 2010 . All rights reserved. | Privacy & Disclaimer